Дата: 28 Мар 2023
Може би най-големи емоции при спининг риболова настъпват, когато използваме повърхностни примамки. В днешно време има какви ли не видове и разновидности, като уокъри, попери, уопър плопъри, патета, гризачи и жабки. Днес ще се спрем именно на жабките. Изкуствените жабки чудесно имитират външния вид на истинските жаби и са направени така, че да се елиминира или значително намали възможността от закачане на водорасли при използването им. Това разбира се при някои несполучливи модели води и до намаляване на възможността за реализиране на ударите. Жабите присъстват в менюто на хищните риби, в това число и нашата любима щука.
Случва се да отидете например на язовир и се оказва, че не е във вида, в който го помните поради водорасли, които преди ги е нямало или отивате на ново място, което са Ви препоръчали за щука и там заварвате същата картина. Една жабка в кутията може да реши проблемите.
Щуката, както знаем е риба, която обича местата с водна растителност и като добавим това, че жабките не закачат водорасли и са обичайна част от менюто ѝ, получаваме предпоставки за страхотен риболов.
1. Препоръчителен такъм
- въдица
Както обичайно за риболов на щука, използването на изкуствени примамки, имитиращи жаби не се различава и препоръчваме използването на въдици със строй Fast, Extra fast, Ultra fast.
- макара
Отново няма нищо различно от обичайния такъм за риболов на щука с изкуствени примамки и една бавнооборотна макара в размер 3000 или 4000 би свършила идеална работа.
- влакно
Предвид това, че основна цел са трудно достъпни места за традиционните изкуствени примамки, силно препоръчваме да използвате плетено влакно с диаметър около #1,5 по японската номерация.
- повод
Както обичайно може да изберете да използвате метален повод в различните му разновидности или флуорокарбон. Като цяло не препоръчваме използването на флуорокарбон при риболова на щука, но това си остава Ваша лична преценка, която може да доведе до големи разочарования. Дори при нормални условия повод от флуорокарбон да издържи на зъбите на щуката, сами преценете дали ще има същия успех в участък със силна растителност където триенето ще е голямо, а дори и малка риба от порядъка на 40 сантиметра е способна да налапа цялата жабка.
- асист кука
Лесно може да се сдобиете с асист кука, като дори може такава да върви в комплект към някои жабки, които се предлагат. Основно такива се прилагат към жабки, които имат изключително лошо съотношение при успеваемостта за реализиране на ударите. Асист куката ще утежни жабката в задната част, като в зависимост от самата жабка може да я кара и да потъва. Все пак това е открита кука, която закача водорасли, макар и по-рядко от тройна. В участъци със силна растителност вероятно ще закачите водорасли още със самото съприкосновение на примамката с водата. В открити участъци без растителност асист куката не би създавала големи проблеми, но ако самата жабка не е проектирана сполучливо и основната двойна кука не сработва добре, пак няма да има успеваемостта на по-традиционните повърхностни изкуствени примамки (попери, уокъри и други).
От описаното и скромния ни опит с този тип примамки, считаме че асист куката при риболов на щука може да доведе до повече неудобства от колкото ползи.
2. Избор на цвят и размер на жабата
Някои специалисти в риболова на бас на територията на САЩ твърдят, че значението на цвета на жабата се изчерпва с цвета на корема. Техните съвети могат да бъдат обобщени за избора на черен или бял цвят според метеорологичните обстоятелства:
- при слънчево време – жабка с бял корем
- при облачно време – жабка с тъмен корем
До колко съветите на колегите от САЩ при избора на цвят са релевантни при риболова на щука с изкуствени примамки, имитиращи жаба може да прецените според това дали ще използвате жаба в открити участъци с по-голяма дълбочина. Според нас силата на жабките е в участъците със силна растителност и/или плитчини. В тях не би следвало да имат силно въздействие силуета или сянката, които хвърля примамката.
По отношение на размера ние сме се спрели на 5,50 сантиметра и 12 грама. Този размер отблъсква дребния костур, който атакува по-малък размер жабки, но в същото време не успява да налапа, което може да направи излета Ви доста досаден. От друга страна по-големите размери може допълнително да усложнят атаките на щуката. По водоемите на територията на София и тези в непосредствена близост за жалост рядко се срещат по-едри риби (не казваме, че няма) без да се задълбочаваме в причините за това. Не изключваме и с посочения размер жабка да Ви зарадва някой по-едър костур или кефал. По отношение на щуката с опита, който имате или в момента трупате, вероятно знаете, че по-големите примамки трудно ще отблъснат по-малките риби.
3. Места и време за използване
Периода за използване на жабките е пряко зависимо от водоема, на който ще пробвате късмета си. На някои по-плитки места може да се пробва още след падане на забраната. На някоя баластриера с големи дълбочини ще отнеме повече време за загряване на водата, което да предразположи рибите да атакуват на повърхността. Също естествено влияние за температурите има и региона, в който се намира водоема. Отново в САЩ, където риболова с изкуствени жабки е сравнително широко разпространен и популярен, някои специалисти препоръчват да се изчака докато водата достигне около 15 градуса по целзий. Тази препоръка отново се отнася за риболова на бас, но и при риболова на щука вода с тази топлина е доста добра отправна точка за активността по повърхностния слой. Може да имате и атаки при по-ниска температура, но шансът е по-малък, както с падането на температурите и цялостно активността на рибите спада.
Най-подходящо според нас е да използвате силиконови жабки през топлите месеци на места със силна растителност, където джъркове, воблери и други примамки е трудно или невъзможно да се използват. Щуката обича такива места и стига да няма фактори, заради които рибата не е активна, ще имате успех.
4. Начин на водене
Ако отворите YouTube ще видите различни проводки на изкуствени жабки. С изключение на тези, които са направени като попер, една от най-използваните проводки силно наподобява тази на уокър и по-специално „Walk the dog“. Не препоръчваме да използвате тази проводка поради следните причини:
- не изглежда естествено, а все пак от части използваме изкуствена примамка имитираща жаба, за да прилича на жаба и да провокираме щуката да атакува с нещо различно, с което уокърите може да не са успели преди да прибегнем до жабките;
- криволичещите движения намаляват сцеплението на жабката с водата;
- при атака се увеличава шанса рибата да не уцели примамката.
Ние препоръчваме да водите примамката в права линия с „пулсирания“, които се получават с чести и леки придърпване на върха на въдицата. По този начин примамката ще има добро сцепление с водата, което ще намали риска същата да не бъде улучена при атака. Няма нужда сами да намаляваме сцеплението с водата при положение, че при атака вълната от рибата допълнително може да размести примамката и да не я уцели. Отделно така изкуствената жабка ще наподобява естественото движение на първообраза си. Когато жабите плуват, те образуват подобни „пулсирания“, чрез изтласкването със задните си крака.
Хубаво е да се правят кратки паузи в промеждутъците между растителността или на места с по-рехава растителност. Не препоръчваме да се задържа жабката върху участък с плътна растителност, обичайно щуката с по-нормални размери ще проследи жабката под него и ще атакува след като го отминете. По-малките щуки могат да направят опит да атакуват в такъв участък, което почти винаги води до това да не успеят поради оплитане.
5. Атака
Поне за нас, както при използването на други повърхностни примамки, атаката винаги е съпроводена с адреналин, сърцебиене и други физиологични процеси.
В зависимост от активността на щуките от различни фактори, те най-общо ще атакуват вашата силиконова жабка по следните сценарии:
- преминавате в близост до нея, тя ще се спусне към жабката, а Вие ще видите вълна след нея. Както знаем щуката има силно изявена териториалност и след като атакува жабката ще се отправи към първоначалната си позиция или друга в района, който обитава.
- преминавате над нея и директно атакува жабката без предварителни индикации и без да видите вълна към примамката.
Идеята на жабката е леко прикритата кука да се открие при натиска от устата на рибата. В зависимост от това как се е свило тялото на жабката, при някои зле проектирани модели може и двата края на куката да се забият в тялото, което води до невъзможност за реализиране на удара.
6. Засичане
След като вашата жабка бъде атакувана е момента да запазите самообладание и да не засечете на момента, а да изчакате секунда или две и да видите посоката, в която се отправя щуката. Не препоръчваме просто рязко да надигнете пръчката нагоре. Това най-често ще доведе до от издърпване на жабката от устата на щуката до просто остъргване на зъбите. След като видите накъде се запътва рибата с жабката, засечете силно в противоположната посока при ъгъл от около 45 градуса спрямо водната повърхност. По този начин значително ще увеличите шанса си да реализирате удара, а не просто да издърпате жабката от устата на рибата.
Например ако рибата тръгне в посока Ваше ляво, то засичането следва да бъде в посока Ваше дясно.
За успеха при засичането голямо значение има строя на въдицата. С „по-мек“ строй може да не успеете да засечете рибата дори с открита тройна кука, а какво остава за прикритата двойна кука на жабката.
7. Възможни модификации на жабите
Не считаме, че е необходимо да се правят модификации на добре работеща жаба. Колегите прибягват до такива най-често, когато куката на жабката, която използват или не е особено качествена или не сработва добре като цяло поради забиване на куката в тялото на примамката при свиване от натиска на устата на рибата. Ще изредим най-честите модификации, които може да се направят, но съветваме ако имате необходимост от такива, повече да не си взимате такъв модел жабка:
- добавяне на тежест – това е може би най-смислената модификация. Добавянето на тежест ще увеличи дистанцията, на която може да замятате и ще направи жабката по-устойчива във водата, което ще намали риска при атака да се размести и да не бъде уцелена от рибата. Прекаленото утежнение обаче може да доведе до потъване на примамката, което едва ли е желания ефект.
- промяна на ъгъла на двойната кука – когато куките се забиват в тялото на жабката и съответно няма как да закачите риба с помощта на клещи може да се промени ъгъла на двойната кука в посока навън от тялото на примамката. Тази модификация би помогнала доста за реализиране на ударите, но може да доведе и до закачане на водорасли, ако ловите в силно обрасъл водоем или район.
- добавяне на още куки – това е може би най-безсмислената модификация. Тя действително ще повиши успеваемостта, но директно губите най-ценното качество на жабката – да не закача водорасли. Има воблери, имитиращи жаби, които са с две тройни куки и щом може да използвате жаба с добавени куки, може да използвате и тях.
8. Последен съвет
Ако щука атакува вашата жабка, но не я уцели или при засичане само издърпате примамката и не набодете рибата, не се отказвайте. Продължете да мятате в района, в който сте имали удар и стига рибата да е активна е доста вероятно тя да атакува повече от веднъж.
С това завършваме статията, която придоби лек вид на наръчник.
Жабките, които предлагаме в PIKE SECTOR са тествани и избрани спрямо други модели, които не сработват добре. Съветите, които Ви даваме са на база опит и благодарение на тях имаме излети със сто процентова успеваемост при реализиране на ударите без допълнителни модификации по жабките. При първа възможност след падане на забраната ще направим видео, в което нагледно да покажем написаното. Благодарим за отделеното време и се надяваме прочетеното да е полезно за Вас и да донесе приятни емоции през новия сезон!
Остави мнение/коментар